Wszystko, co należy wiedzieć o chirurgii mankietu rotatora

Wszystko, co należy wiedzieć o chirurgii mankietu rotatora

Niektóre urazy mankietu rotatora mogą wymagać operacji, gdy zabieg niechirurgiczny nie zadziałał, ale dowody sugerują, że leczenie niechirurgiczne mogą pomóc w większości przypadków.

Mankiet rotatorowy jest częścią ciała, która pomaga utrzymać górną część kości ramienia w gnieździe barku.

Czasami może się rozerwać, powodując ból i osłabienie. Łza mankietu rotatora może również utrudnić prowadzenie codziennych zajęć.

Według American Academy of Orthopaedic Surgeons (AAOS), prawie 2 miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych odwiedza dostawcę opieki zdrowotnej z problemami związanymi z problemami związanymi Ich mankiet rotatora każdego roku.

Niespergiczne leczenie jest często preferowaną początkową metodą leczenia rozdartego mankietu rotatora.

Jednak czasami leczenie niechirurgiczne nie jest wykonalne lub nie działa. W takich przypadkach może być wymagana operacja.

Ten artykuł dotyczy operacji mankietu rotatora, korzyści i potencjalnych powikłań operacji, czego można się spodziewać podczas operacji, czasów powrotu do zdrowia i perspektyw.

Jaki jest mankiet rotatora?

Mankiet rotatora jest terminem dla grupy czterech ścięgien w ramieniu. Łączą mięśnie łopatki z górą kości ramienia.

Oprócz pomocy w utrzymaniu ramienia w gnieździe, mankiet rotatorowy pozwala również na złącze barku na szeroki zakres ruchu.

Jeśli dana https://harmoniqhealth.com/pl/ osoba rani mankiet rotatorowy, albo z ostrego urazu, takiego jak upadek, albo w wyniku ogólnego zużycia, może to spowodować, że doświadczyli:

 • Ból
 • Słabość
 • Trudność spanie na dotkniętym ramieniu
 • Poczucie, że ramię jest niestabilne
 • Pęknięcie lub odczuwanie, gdy sensacja pęknięcia lub wyskakującego Poruszanie ramienia
 • Niezdolność do osiągnięcia pełnego zakresu ruchu

Ktoś, kto doświadcza dowolnego z powyższych objawów, może być zbyt trudne lub bolesne prowadzenie codziennych czynności, takie jak zabezpieczenie pasów bezpieczeństwa, dotarcie do rzeczy na półkach lub gra w tenisa.

Kiedy jest konieczna operacja?

AAOS stwierdza, że ​​u około 80% osób leczenie niechirurgiczne może być skuteczne w rozwiązywaniu problemów z mankietą rotatora, takich jak brak ruchu i ból. Jednak leczenie niechirurgiczne może nie działać u około 20% osób.

Według jednego badania możliwe jest objawy uszkodzenia mankietu rotatora w spontanicznym rozwiązaniu.

Jednak to samo badanie sugeruje, że większość przypadków będzie wymagała interwencji chirurgicznej, aby zapobiec powiększaniu się łzy.

Oprócz tego, kiedy nie zadziałały opcje leczenia, lekarz może zalecić lekarz, lekarz może zalecić lekarz Operacja z następujących powodów:

 • Jeśli objawy trwają dłużej niż 6 miesięcy
 • Jeśli łza jest większa niż 3 centymetry
 • Jeśli Łza była traumatyczna i z powodu niedawnej kontuzji
 • Jeśli dana osoba ma pracę, w której musi manewrować ramionami lub ramionami Zrób to samo, na przykład golf lub lacrosse, na przykład
 • Jeśli dana osoba ma poważną utratę funkcji w ramieniu lub poważną osłabienie

korzyści

Główną zaletą operacji mankietu rotatora jest to, że może ona wyeliminować objawy, które ktoś doświadcza, gdy niechirurgiczne opcje leczenia nie zostały powodzeniem: głównie ból barku, osłabienie barku lub jedno i drugie.

W przypadku większych łez interwencja chirurgiczna może być lepszą opcją.

Jednak istnieją pewne ograniczenia operacji mankietu rotatora.

Istnieją pewne dowody sugerujące, że operacja może nie być bardziej skuteczna niż leczenie zachowawcze, a zatem początkowo zalecane jest leczenie niechirurgiczne.

Czego można się spodziewać w chirurgii

Dostawcy świadczenia opieki zdrowotnej upewnić się, że ktoś przechodzący lub rozważający operację mankietu rotatora jest dobrze poinformowana o całym procesie.

W zależności od nasilenia łzy, znajomości chirurga z różnymi procedurami i jakości otaczającej tkanki istnieje kilka różnych technik chirurgicznych, które można zastosować do naprawy rozdartego mankietu rotatora.

Niezależnie od techniki operacja wymaga pewnej postaci znieczulenia. Obejmuje to ogólnie kombinację znieczulenia ogólnego, bloków nerwów obwodowych, a także wstrzyknięcia miejscowych środków znieczulających.

naprawa mankietu rotatora artroskopowego

w naprawie mankietu rotatora artroskopowego, chirurga Wykonuje kilka małych nacięć i wkłada długą cienką kamerę zwaną artroskopem do stawu barkowego w celu wizualizacji anatomii. Instrumenty są również wstawiane przez te małe nacięcia w celu naprawy rozdartego ścięgna z powrotem do kości ramiennej.

Większość operacji mankietu rotatora jest obecnie wykonywana artroskopowo, a większość ludzi nie musi pozostać w szpitalu przez noc po tym typie operacji.

Operacja otwarta

Naprawa ścięgien otwartych wymaga większego nacięcia, a niektórzy chirurdzy mogą zalecić tę operację dla większych, cięższych łez.

Podczas otwartej operacji chirurg może również potrzebować oddzielenia części mięśnia naramiennego z przodu ramienia, aby móc lepiej widzieć.

Operacja otwarta jest dobrym opcją, gdy inne problemy z ramionami wymagają jednocześnie.

Czas regeneracji jest dłuższy niż w przypadku naprawy mankietu rotatora artroskopowego, a pacjenci mogą wymagać nocnego pobytu w szpitalu.

Czas odzyskiwania

Po operacji mankietu rotatora, IT, IT Nierzadko czuję się zmęczony przez kilka dni. Pewne obrzęk i ból wokół miejsca nacięcia są również powszechne.

Narodowa Służba Zdrowia Zjednoczonego Królestwa (NHS) podkreślają, że osoba nie powinna spać leżącego z boku przez co najmniej 6 tygodni. Zaleca się również, aby nie podnosić żadnej wagi przez okres do 12 tygodni.

Recovery zwykle obejmuje trzy fazy i może to potrwać do roku, zanim dana osoba będzie w stanie robić takie rzeczy, jak sporty kontaktowe.

Faza pierwsza: 1–6 tygodni

W pierwszej fazie odzyskiwania osoba zwykle nosi zawieszenie przez większość czasu. Jednak czas trwania jego użycia różni się w zależności od chirurga. Zastosowanie obsługiwanego ramienia jest w większości niedozwolone, inne niż podczas przepisywanych ćwiczeń fizykoterapii.

Pomoc w domu może być potrzebna do codziennych czynności, takich jak ubieranie się i mycie.

Lekarz osoby doradzi, kiedy należy jej przejść do drugiej fazy.

Faza druga: 7–12 tygodni

Na tym etapie większość Ludzie będą uczestniczyć w sesjach fizjoterapii.

Ludzie często mogą wznowić lekkie czynności, ale powinni je złagodzić za radą chirurga, fizjoterapeuty lub obu.

Personel medyczny zaprojektuje ćwiczenia, które pomogą odzyskać ruch i kontrolę mięśni.

Faza trzecia: 12 tygodni później

Dwanaście tygodni po operacji większość ludzi może zwiększyć działania Pomoże im to odzyskać siłę w ramieniu i pozwoli im wykorzystać pełny zakres ruchu.

Zawsze najlepiej jest śledzić wszystkie porady chirurga i fizjoterapeuty, aby zapewnić najlepszy możliwy wynik.

Jeśli dana osoba próbuje się popchnąć i poruszać się zbyt szybko, może to być szkodliwe dla procesu odzyskiwania.

Powikłania

Operacja mankietu rotatora, jak każda operacja , nie jest pozbawione ryzyka. Na przykład

Każda operacja wymagająca znieczulenia zawiera pewne ryzyko.

Częste działania niepożądane związane z znieczuleniem zwykle trwają tylko kilka dni i mogą obejmować:

Kolejnym powikłaniem, które może powstać z dowolnej operacji, jest infekcja wokół miejsca nacięcia.

Niektóre powikłania specyficzne dla operacji mankietu rotatora mogą obejmować:

 • Ból długoterminowy lub sztywność ramion
 • Uszkodzenie nerwów
 • Uszkodzenie Do naczyń krwionośnych

W rzadkich przypadkach bardzo dużych i przewlekłych łez ścięgno może być zbyt źle uszkodzone i nie można go naprawić w momencie operacji. Nawet w tych rzadkich przypadkach ból może poprawić się po operacji, ale siła barku nie będzie. P>

Outlook

Badanie z 2018 r. Sugeruje, że 90% osób z operacją naprawy mankietu rotatora było zadowolone z wyników 6 miesięcy później.

Podsumowanie

Chociaż pracownicy służby zdrowia mogą zalecić konserwatywne leczenie przed przeprowadzeniem operacji, naprawa mankietu rotatora może być najlepszą opcją dla pacjentów, którzy mają poważniejsze uraz mankietu rotatora. Naprawa mankietu rotatora może znacznie zmniejszyć ból i przywrócić siłę i mobilność barku.

Jeżeli objawy mankietu rotatora nie poprawiają się podczas leczenia niechirurgicznego, warto porozmawiać z chirurgiem ortopedycznym w celu omówienia potencjalnych opcji chirurgicznych.

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents

Crypto logo

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus cursus rutrum est nec suscipit. Ut et ultrices nisi. Vivamus id nisl ligula. Nulla sed iaculis ipsum.

Contact

Company Name

Address